Какво е „on-page“ оптимизация?
И КАКВО Я ОТЛИЧАВА ОТ ‘OFF-PAGE’ ОПТИМИЗАЦИЯТА?
На много места тук сме споменавали, че оптимизацията на сайт е сложен и дълъг процес, който не зависи само от специалистите, оптимизиращи сайта, нито само от неговите собственици.
Огромна роля за успеха на Вашия сайт има цялостната Интернет среда, включително и сайтовете на Вашите конкуренти, над които Вие нямате никакъв контрол.
Ето защо, важно е внимателно и компетентно да работите преди всичко върху това, което е изцяло под Ваш контрол: оптимизацията на страниците във Вашия собствен сайт.
Какво е ‘on-page’ оптимизация?
On-page оптимизацията (известна още като on-site оптимизация) е процес, при който се оптимизират множество елементи в страниците на един уеб сайт така, че търсещите машини (най-вече Google) да могат успешно да намерят, индексират и класират съдържанието на сайта при търсене от потребители.
За разлика от ‘on-page’ оптимизацията, ‘off-page’ оптимизацията се грижи за външните фактори, които имат влияние върху авторитета на даден сайт в Интернет средата, а оттам и върху класирането му в „търсачките“. Такива фактори са например линковете (връзките) към Вашия сайт или цитати от Вашия сайт, които се съдържат в други авторитетни сайтове във Вашия бранш.
Както вече казахме, а и както е очевидно, ‘off-page’ факторите са много по-малко под Ваш контрол, поради което критично важно е Вие и Вашите оптимизатори наистина добре да си свършите „домашната работа“ по самия сайт – нещо, над което имате наистина пълен контрол.
Именно за това се грижи ‘on-page’ оптимизацията.
Какво включва ‘on-page’ оптимизацията?
Разбира се, не само тази страница, но и целият този уеб сайт няма да ни стигне за да опишем всички елементи и тайни на ‘on-page’ оптимизацията, а и целта на тази статия далеч не е да бъде учебник по ‘on-page’ оптимизация.
Има все пак няколко елемента, на които Google и всички останали търсачки (има ли други?) обръщат особено внимание и те със сигурност имат сериозно влияние върху класирането на съответната страница при търсене.
- На първо място, разбира се, присъствието (количествено и качествено) на търсената ключова дума или израз в текста на страницата.
- Обемът (дължината) на страницата.
- Качеството и количеството на заглавията и подзаглавията.
- Качеството и количеството на линковете в страницата (вътрешни и външни).
- Структура на URL адреса на страницата.
- Качество на така наречените ‘мета данни’ на страницата.
- Скорост на зареждане на страницата
- Възможност на страницата за адаптиране към всякакви устройства (адаптивен дизайн).
Този списък, разбира се, далеч не е изчерпателен, но със сигурност съдържа най-важните фактори, които могат както да направят Вашия сайт успешен, така и да го провалят, ако не бъдат взети предвид. Затова, нека се спрем на най-важните от тях.
Ключови думи и изрази
Лично на мен ми звучи странно, че се налага да го кажа за пореден (кой ли?) път, но нека отново напомня: Ако точната търсена от потребителя дума или израз не се съдържат в текста на Вашата страница, то тя няма НИКАКВИ шансове да се класира в Google при това търсене. Отново да повторя: никакви шансове!
Нека дам един прост пример за илюстрация: ако Вие например продавате тениски и Вашият сайт е наситен с ключовата дума „тениски“, а търсещият в Google потърси думата „фланелки“, сайтът Ви най-вероятно изобщо няма да се появи в резултатите.
Важно е освен това ключовата дума да се съдържа в текста на Вашата страница в определено съотношение спрямо общата ѝ дължина. Ако въпросната ключова дума присъства прекалено често (което се случва, когато „оптимизаторът“ се престарае), възможно е Google дори да накаже целия Ви сайт и изобщо да го „изхвърли“ от резултатите си.
Затова, особено внимавайте на кого поверявате оптимизацията на Вашия сайт. Тук хора с много желание, но без опит, могат да бъдат опасни.
Дължина на страницата
Тук нещата като че са очевидни, но нека въпреки това напомним, че за да „разчете“ доколко Вашата страница е релевантна спрямо търсения израз, Google се нуждае от достатъчно количество текст.
Макар и неофициално, отдавна е прието, че Google трудно обръща внимание на страници, съдържащи по-малко от 300 думи текст, а една наистина информативна страница, „достойна за вниманието“ на търсачката, обикновено съдържа поне между 800 и 1500 думи текст.
Затова, не очаквайте блестящо класиране в Google ако съдържанието на страницата Ви се изчерпва с няколко снимки и три изречения, независимо какви са те!
Заглавия и подзаглавия
Често срещана грешка дори при опитните автори на текстове е неумелото и дори неправилно използване на заглавия и подзаглавия.
Освен че създават яснота и прегледност на текста, заглавията и подзаглавията в страницата са за Google и важен индикатор за това кои части от текста са с по-голяма тежест от други.
Особено важно е тези заглавия и подзаглавия да не се открояват само визуално (примерно, с по-едър шрифт), а да са зададени и чрез съответните средства на езика HTML, така че Google наистина да „разбере“ истинската структура на страницата.
Ако пропуснете да „се възползвате“ от силата на заглавията и подзаглавията, ще пропуснете Ваш сериозен коз в борбата Ви за добро класиране.
Скорост на зареждане
Накрая, за да не стана досаден, ще прескоча по-скоро техническите аспекти на оптимизацията, свързани с мета данните, структурата на URL адресите и адаптивността, за да обърна специално внимание на скоростта на зареждане на сайта.
Напоследък експертите от Google настоятелно повтарят, че скоростта на зареждане на сайта ще играе все по-голяма роля при класирането в резултатите.
От търсачката дори създадоха специален документ, наречен Google PageSpeed Insights, и инструмент за тестване на тези показатели, с който разработчиците да могат да тестват и анализират всички параметри, влияещи върху скоростта на зареждане на техните сайтове.
За това има наистина сериозни причини. От една страна, главоломното развитие на технологиите в областта на дигиталната фотография и видеография позволиха качването в Мрежата на наистина огромни по обем материали, а сайтовете станаха все по-сложни и с все повече възможности.
Цялото това море от информация обаче трябва да се „преточи“ през вече порядъчно претоварените комуникационни канали, и да се обработи от в повечето случаи маломощни телефони или други мобилни устройства … а това вече е сериозен проблем.
Затова, Google накратко съветва:
Ако страниците от Вашия сайт се зареждат за повече от 3 секунди, нужно е да вземете мерки, ако искате да се появявате на челни места в търсачката.
Успех в Интернет!
Атанас Георгиев